Minden idők legjobb magyar összetett eredményével, a 14. helyen zárta a 104. Giro d'Italia országúti kerékpárversenyt a csömöri Valter Attila. Hab a tortán, hogy három napon keresztül viselhette a versenyben vezetőnek járó kultikus, rózsaszín trikót!

Május 8-án, szombaton egy 8,6 kilométeres egyéni időfutammal rajtolt a 104. Olasz Körverseny, ahol az indulók a három hét alatt 3479,9 kilométert tesznek meg Torinótól Milánóig. Két bringásunk, Valter Attila és Dina Márton sporttörténelmet írt, korábban ugyanis egyszer sem fordult elő, hogy két honfitársunk is nyeregbe pattant volna ezen a versenyen. A francia Groupama-FDJ színeiben tekerő csömöri Valter Attila a 95. helyen kezdett 53 másodperces hátrányt összeszedve, a második nap a mezőnnyel ért célba, a folytatásban pedig elkezdte halmozni a bravúrokat. Előbb mindössze 4 másodperces hátránnyal zárt, a negyedik etapon pedig egy esőben zajló hatalmas szökés végén a 6. helyen fejezte be a napot. Ezzel átvette a legjobb fiatalnak járó fehér trikót (sporttörténelmi tett, korábban soha nem fordult elő, hogy magyar versenyzőn feszüljön valamelyik háromhetes Grand Tour-viadal meze), összetettben pedig előrelépett az ötödik helyre! A 6. szakaszon tovább íródott a csodás történet: Attila végig remekül tartotta magát a főmezőnyben, mindössze 29 másodperces hátránnyal a 12. helyen ért célba, így átvehette az összetett elsőnek járó kultikus rózsaszín trikót!

- Jó volt reggel viccelődni azzal, hogy ma felvehetem a rózsaszín trikót, de tényleg hinni benne, az egy más dolog. Nagyon meg vagyok lepve, de boldog vagyok. Tudtam, hogy erősek a lábaim, jól megyek hegyre, így bíztam benne, hogy ott tudok majd maradni a legnagyobb esélyesekkel. Nem volt könnyű ilyen időjárási körülmények között versenyezni, de motivált voltam. Most sírni tudnék, annyira boldog vagyok. Próbáltam az utolsó kilométereken figyelni azt, hogy ki hol is van a csoporton belül, tudtam, hogy Vlasov az összetettben csak huszonnégy másodpercre van tőlem. Az utolsó kilométeren belül láttam, hogy Bernal és Evenepoel is csak egy picivel van előttem, éreztem, hogy megvan bennem az az erő, hogy ezt a távolságot tarthassam, és ez végül sikerült. Óriási energiákat merítettem a motivációmból. Köszönöm a lehetőséget, nagyon örülök ennek a trikónak. Nagyon örülök, hogy ennyien szurkoltok nekem és ennyien követtek odahaza, köszönöm ezt nektek, elképesztőek vagytok. Megyünk tovább, folytatjuk. Remélem, hogy sokat láthattok még viszont a televízióban. Hajrá magyarok! - nyilatkozta a Groupama-FDJ bringása az EuroSport kamerája előtt.

A hetedik etap során Attilának sikerült megvédenie a rózsaszín trikót, 17 kilométerrel a cél előtt befogta a főmezőny a nap három szökevényét, így továbbra is 11 másodperc az előnye az üldözők előtt. A 8. szakaszon is a főmezőny tagjaként ért célba (a hajrában éppen mellette történt egy bukás, de szerencsére félre tudta rántani a kormányt), a szökevények ugyan faragtak a hátrányukon, de ez a csömöri sztár elsőségét nem befolyásolta, így továbbra is ott feszülhet a mellkasán az összetett legjobbját megillető, ikonikus rózsaszín trikó. Immár sorozatban a harmadik napon! A 9. szakasz számos hegyi hajrával várt a mezőnyre, az Attiláért küzdő FDJ sokáig jól is dolgozott, de rengetegen szerettek volna bizonyítani ezen a napon. Egy kilométerrel a cél előtt szakadt le bringásunk az esélyesektől, végül 49 másodperces hátránnyal a 25. helyen fejezte be az etapot. Az első pihenőnap előtti utolsó etapon Attila a főmezőnnyel ért célba, így a győztessel azonos idejének köszönhetően továbbra is az összetett élmezőnyében, az ötödik pozícióból várja a folytatást!

Az egynapos pihenő után jöhetett a "hegymászás", illetve murvás részekkel is készültek a szervezők a mezőnynek. Az esélyesek sorában Attila az utolsó húsz kilométerig jól tartotta magát, ekkor szakadt le és ért végül célba bő hatperces hátránnyal. Csütörtökön az eddigi leghosszabb etappal folytatódott a háromhetes verseny, Siena és Bagno di Romagna között 212 kilométer várt a mezőnyre. A 16 fős szökevénycsoport után bő tíz perccel ért célba a főmezőny, benne Attilával, aki egy helyet előrelépett az összetettben, jelenleg a 12. helyen áll. Ezt a helyezést megtartotta a teljesen sík 13. szakaszon is, ahol a főmezőnnyel ért célba az etap 57. helyezettjeként. A legendás Monte Zoncolan adott helyet a befutónak a 14. szakaszon, ahol Valter a 32.-ként futott be, így továbbra is a 12. összetettben. Ebből a pozícióból egy sajnálatos bukás miatt egy helyet előrelépett vasárnap, miután a főmezőnnyel ért célba a dimbes-dombos szakaszon. Sacile és Cortina d'Ampezzo között a királyszakasszával folytatódott a verseny, eredetileg 212 kilométer várt volna a karavánra, ám a hatalmas reggeli eső és a veszélyesnek ítélt lejtmenetek miatt végül csak 153 kilométert tett meg a karaván. Valter a 21. helyen futott be, bő 8 perces hátrányban, így két pozíciót veszítve jelenleg a 13. összesítésben. Kedden jöhet a második pihenőnap.

Emelkedőkben bővelkedő szakasszal folytatódott a Giro a második pihenőnapot követően. Valter Attila bő 20 perc hátrányt szedett össze, így a 16. helyről várja az utolsó négy etapot. A Rovereto és Stradella közötti 231 kilométer volt az idei viadal leghosszabb etapja - ez várt a mezőnyre a tizennyolcadik szakaszon. Az esélyesek a főmezőnnyel értek célba, Attila egy helyet előrelépve a 15. az összevetésben. Ismét módosítani voltak kénytelenek a szervezők, ezúttal a pénteki etap útvonala változott, a tragikus felvonóbaleset miatt ugyanis elkerülte a karaván a Mottarone-hegyet. Hét kilométerrel a cél előtt még együtt haladt Attila az esélyesekkel, ekkor szakadt le, de teljesítménye így is megsüvegelendő, ezúttal a 16. leggyorsabb volt. Összetettben előrelépett a 15. helyre. Az utolsó napon aztán ezen a pozíción is tudott még egy helyet javítani, a teljesen sík időfutamon a 42. helyen zárt, így előrelépett az összetettben, ez a 14. hely pedig minden idők legjobb magyar eredményének számít a háromhetes versenyeken! A győzelmet végül a kolumbiai Egan Bernal szerezte meg, Attila a fiatalok különversenyében a 6. lett. Örökké emlékezetes heteket zárt a magyar kerékpársport! Gratulálunk, Attila!